Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Rower » Rower

Rower

Rowery na trasieBeskidy, to teren w którym turystyka rowerowa może przybierać bardzo różne formy.Charakterystyka najbardziej przydatnych rodzajów rowerów:

Rower górski (MTB)
Tego typu sprzęt posiada najczęściej koła w rozmiarze 26” (wyjątek stanowią konstrukcje na kołach 29” np. rowery Gary Fisher) z oponami z reguły 1.9” do 2.3”. Wytrzymała konstrukcja ramy odpowiednio szeroki zakres przełożeń 21 – 27 biegów a do tego zestawu ewolucja dodała hamulce tarczowe, widelce amortyzowane lub całe systemy zawieszeń przód-tył. Oczywiście pod nazwą rower górski można znaleźć klasyczne hardtail-e (rowery sztywne z amortyzatorem przednim), rowery enduro, freeride-owe, downhill-owe.

Cross / Trekking
Są to rowery przeznaczone do wszechstronnej turystyki, także po bezdrożach. Wyposażone są w koła o rozmiarze 28” z oponami o szerokości od 30-47 mm. Przypominają (gdyby nie koła) rowery górskie, ale pozycja na nich jest mniej sportowa i grubość opon ogranicza jazdę w bardzo trudnym terenie. Natomiast klasyczny rower trekkingowy jest rozwinięciem roweru Cross-owego i posiada bogate wyposażenie turystyczne: błotniki, bagażnik (czasem 2), oświetlenie, stopkę itp. Coraz częściej tego typu rowery są wyposażone w amortyzatory przednie, amortyzowane sztyce podsiodłowe a dopasowanie do upodobań rowerzysty zapewnia regulowany mostek kierownicy.

Rower szosowy
Typowy sprzęt do pokonywania długich i bardzo długich dystansów. Posiada koła 28” z oponami o szerokości 18-28 mm. (bardzo duże ciśnienie w oponach – 10 bar), charakterystyczna kierownicę, tzw. Baranek (występują też modele ze zwykła prostą kierownicą). Trzonem roweru szosowego jest sztywna, lekka i wytrzymała rama. Oczywiście używanie roweru szosowego w górach jest możliwe z odpowiednim zestawem przełożeń, które umożliwiają pokonanie dużych przewyższeń, oczywiście ograniczając jego zastosowanie do nawierzchni asfaltowej.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009