Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Rower » Ekwipunek » Odzież

Odzież

Typowy (wiosenno-jesienny) strój rowerowyJak ubrać się na rower ?


Podstawowym parametrem odzieży rowerowej jest funkcjonalność i zastosowanie odpowiednich do danego rodzaju turystyki zestawień. Oczywiście najważniejsze cechy to oddychalność (oprowadzanie wilgoci na zewnątrz), dobra wkładka antybakteryjna w spodenkach oraz odpowiedni do zastosowań krój każdego elementu odzieży.

Poniżej przykładowe zestawy strojów rowerowych przy różnych formach aktywności.


Rower MTB oraz Cross / Trekking


content-photoKask rowerowy to absolutna konieczność - producenta, rozmiar dobieramy do własych preferencji. W kasku musimy się czuć dobrze - jeżeli coś nie pasuje nam przy przymierzaniu szukamy dalej, gdyż podczas dłuższej jazdy efekt będzie się powiększał. Zwracamy uwagę na wykonanie kasku i czy posiada on odpowiednie normy, atesty bezpieczeństwa.

content-photoSpodenki - najczęściej stosuje się obcisłe spodenki z Lycry z markową wkładką antybakteryjną (z szelkami lub bez w zależności od upodobań) i dopasowaną koszulkę z materiału oddychającego (najlepiej rozpinaną - ułatwia obsługę). W coraz szerszym zastosowaniu są także luźne spodenki z osobną wkładką antybakteryjną (w postaci jakby drugiej pary spodenek) - bardziej przydatne w turystyce lub sportach grawitacyjnych (enduro, freeride, DH).

Rękawiczki - kolejnym ważnym elememtem stroju są rękawiczki - klasyczne kolarskie lub z długimi palcami. Ważne aby struktura nośna była z mocnego materiału np. skóry, a poszczególne elementy z materiałów elastycznych (Lycra) oraz zabezpieczjących newralgiczne miejsca. Mile widziane są wzmocnienia na wewnętrznej części bezpośrednio stykającej się z kierownicą i manetkami - przedłużają żywotność rękawiczkom i zapewniają większy komfort (elementy żelowe).

Pelerynka przeciwdeszczowa - nieodzownym atrybutem ekwipunku turysty górskiego jest pelerynka zabezpieczjąca przed deszczem i wiatrem - godne polecenia są produkty z odpowiednią oddychalnością i możliwością złożenia w mały pakunek (ułatwia transport).

Skarpetki to także ważny element - najlepiej z materiału oddychającego (Coolmax) ze wzmocnieniami na palcach i pięcie.

Buty roweroweButy, jeżeli stosujemy klasyczne pedały powinny posiadać dość sztywną podeszwę, aby pedał nie powodował zmęczenia i bólu stopy. Zarówno do sportu jak i turystyki polecam jednak wyłącznie buty z możliwością montażu specjalnych bloków do wpinania w pedał zatrzaskowy (np. typu SPD).

Nogawki i Rękawki kolarskie - zajmują mało miejsca w plecaku a są przydatnym elementam. Dają możliwość dopasowania ubioru do aktualnych warunków atmosferycznych i są łatwe w użyciu.

Kamizelka kolarskaKamizelka kolarska - Dość często stosowana, z nieprzewiewnego materiału z przodu i przewiewnej siateczki na plecach, która ułatwia odprowadzanie potu.



Rower szosowy
W zasadzie wszystkie parametry odzieży wypisane przy omawianiu rowerów MTB, Cross/Trekking mogą być brane pod uwagę z adnotacją, że duży nacisk trzeba położyć na aerodynamikę. Na rowerze szosowym poruszamy się z dużo większymi prędkościami.

Kask rowerowy, szosowyKaski szosowe są opływowe, mają lekko zmienione kształty i nie posiadają z reguły daszka.

Spodenki i koszulka dopasowane do ciała, z materiałów oddychających - w spodenkach bardzo dobra wkładka, gdyż przebiegi i czas spędzony na siodełku jest znaczny.

Buty oczywiście z systemem zatrzaskowym (jest on inny niż ten do rowerów MTB) ale bez bieżnika na podeszwie (liczy się waga).

Pelerynka, nogawki oraz rękawki kolarskie na pewno się przydadzą.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009