Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Rower » Poradnik » Trening - część II

Trening - część II

Inne sposoby określania tętna maksymalnego HRmax:

HRmax=214-(wiek w latach*0,8) (dla mężczyzn)
HRmax=209-(wiek w latach*0,7) (dla kobiet)
HRmax=206,3-(0,711*wiek w latach)
HRmax=217-(0,85*wiek w latach) dla biegaczy, dla kolarzy należy odjąć 5

Tabela z obliczonymi tętnami maksymalnymi dla biegaczy i kolarzy (załącznik 1)


Tętno maksymalne
nie oznacza, że podczas treningu nie możemy przekroczyć tej wartości. Jest to tylko wartość odniesienia, względem której będziemy ustalać zakresy intensywności.

Tętno maksymalne – zaobserwowane jest to wielkość indywidualna i może być znacznie większe (ja np. przyjmuję HRmax: 220-32=188, a czasami obserwuję u siebie tętno 220 uderzeń/min.). Tętno maksymalne nie świadczy o poziomie wytrenowania! Natomiast tętno spoczynkowe (mierzone rano po przebudzeniu) świadczy o przystosowaniu organizmu do wysiłku. Przeciętny człowiek ma około 70ud./min, natomiast u ludzi trenujących może spadać poniżej 55ud./min.

Próg mleczanowy:
Próg mleczanowy LT najczęściej występuje pomiędzy wysiłkiem o intensywności 75%-85% HRmax. Trening wytrzymałościowy powoduje jego przesunięcie w górę. Jeżeli już jakiś czas mamy do czynienia ze sportem, najlepiej przyjąć wartość 80%-82%, lub zafundować sobie badania lekarskie. Po prostu w miarę upływu lat treningu możemy dłuższy okres czasu jechać z dużą intensywnością i organizm będzie to tolerował.

Wydolność maksymalna:
Często możemy się spotkać, że określamy intensywność używając pojęcia VO2max, zamiast HRmax. VO2max oznacza maksymalną wydolność organizmu. Jest to maksymalna wartość przyswajania tlenu przez organizm w czasie wysiłku. Jest to nie tylko maksymalna ilość tlenu jaką mogą dostarczyć serce i płuca, ale także wydajność układu mięśniowego, spalającego w czasie wysiłku tlen. Trenując można znacznie zwiększyć ten parametr (szczególnie w początkowym okresie treningu).

Tabela przeliczająca %HRmax i %VO2max (i odwrotnie) - załącznik 2
Pomiędzy HRmax i VO2max istnieje zależność:
%HRmax=0,64*%VO2max+37

p.s.
A tak w praktyce to już dawno przestałem się przejmować strefami, pulsometrem itp...

Beskidy24.pl

Galeria


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009