Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Rower » Wyżywienie

Wyżywienie

Małe co nieco na trasieSposób odżywiania i uzupełniania płynów :-) w czasie jazdy na rowerze w tak wymagającym jak górski terenie jest bardzo ważny i istotny.


Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę i porady dotyczące sposobów
odżywiania się w zależności od trybu jazdy, długości trasy i jej przebiegu.

Informacje te będziemy stale poszerzać o nowe materiały i przykłady. - jeśli ze strony użytkowników padną jakieś sugestie, chętnie je uwzględnimy.


Tryb jazdy turystycznejTryb jazdy turystycznej

Generalnie trasy niezbyt długie i wymagające lub z góry zakładamy, że będziemy testować wszelkie wyszynki na trasie (punkty gastronomiczne, schroniska itp.).

Nie musimy robić długich przygotowań, ale warto na wszelki wypadek i spadek mocy zabrać coś na ząb (batony, banany będą w sam raz), no i podstawowa sprawa woda lub napój eneregetyczny (może być i jedno i drugie) w bidonie lub specjalnym bukłaku jako wkład do plecaka.


Tryb jazdy turystycznejTryb jazdy sportowej

Trasy trudne technicznie, długie i wymagające, eksploracyjny charakter wycieczki z małą ilością punktów gastronomicznych lub całkowicie bez możliwości skorzystania z tej formy nabycia żywności.

Oczywiście oprócz wszelkiej maści batonów (także energetycznych), szybko wchłanialnych odżywek z cukrami prostymi w formie żelu, napoi energetycznych warto pomyśleć o zwykłej wodzie (odpowiedni zapas lub mozliwość uzupełnienia), a także poczciwej bule z ulubionym wkładem, drożdżówce, bananie, aby od tych wszystkich frykasów nie mieć problemów (wiadomo jakich).

Ważne!
Przed wybraniem się w teren należy sprawdzić jaki wpływ i oddziaływanie dane produkty energetyczne mają na nasz organizm - nie eksperymentujemy w terenie.
Niezależnie od trybu jazdy staramy się pochłaniać napoje małymi łykami co 10-15 minut,
pałaszować także niezbyt duże porcje, aby z pełnym brzuchem nie pokonywać kolejnych
podjazdów (organizm w trakcie dużego wysiłku nie jest w stanie trawić i przyswajać dużej ilości pokarmu). Bardzo istotne jest też, żeby pić i jeść w porę, a nie w momencie, gdy widzimy już podwójnie - może być za poźno i osłabniemy - organizm może się nie zregenerować tak szybko jak byśmy sobie tego życzyli.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009